İçeriğe geç

Olimpiyat Oyunları’nın tarihin farklı dönemlerinde ertelenmesi ya da iptali

Konuk Yazar : Eylül Çisem Uçar
Uluslararası Olimpiyat Akademisi Türkiye Koordinatörü
Türkiye Triatlon Federasyonu
Dış İlişkiler Sorumlusu

Ertelenen Ümit

“Olimpiyatları. İptal. Edin.” 18 Mart 2020 tarihinde, koronavirüs tehlikesinin ciddi boyutlara ulaşmaya başladığı dönemde Jules Boykoff’un The New York Times’a yazdığı yazının bu başlığı dikkat çekmişti, diğer birçok yazarın, bilim insanının, sporcunun çağrıları gibi. Gazetelerde, internet sitelerinde, sosyal medyada, koronavirüs vaka sayıları dışında, karşımıza çıkan en sık haberlerden birisi olmuştu. Tüm dünyanın gözü Tokyo’da ve IOC’de (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) idi. Belki de Thomas Bach, en az Dünya Sağlık Örgütü kadar çok açıklama yapmıştı: “Olimpiyat Oyunları’nı iptal etmeyi düşünmüyoruz. Hayır, oyunlar planlanan tarihte gerçekleştirilecek.”

Ancak beklenen haber, Mart 2020 sonlarında geldi ve zor alınmış olan bu karar Thomas Bach tarafından duyuruldu: Oyunlar 2021 yazına ertelenmiştir.

‘Beklendik’ bu haber spor dünyası ve tüm dünyada çok büyük etki yarattı. Tarihte ertelenmiş ya da iptal edilmiş oyunlar tekrar gündeme geldi.  Tarihte farklı dönemlerde iptal edilen oyunlar şu şekilde idi:

  • 1916 Yaz Olimpiyat Oyunları
  • 1940 Yaz Olimpiyat Oyunları
  • 1940 Kış Olimpiyat Oyunları
  • 1944 Yaz Olimpiyat Oyunları
  • 1944 Kış Olimpiyat Oyunları

1916 Yaz Olimpiyatları Oyunları

Berlin’de, Almanya İmparatorluğu döneminde yapılması planlanan 1916 Yaz Olimpiyat Oyunları I. Dünya Savaşı sebebi ile iptal edilmişti. Almanya İmparatorluğu, planlanan oyunlar için çalışmalara başlamış ancak 1914 yılında tüm Avrupa ve Dünya’da patlak veren I. Dünya Savaşı, Olimpiyat Oyunları’nı, modern olimpiyat oyunlarının başlangıcı olan 1896 yılından itibaren ilk kez durmasına sebep olmuştu.

1940 ve 1944 Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunları

1936 Berlin (Hitler) Olimpiyat Oyunları sonrasında Dünya tarihi tekerrür etmiş, 2. Dünya Savaşı 1939 yılında patlak vermişti. İdeolojilerin gölgesi altındaki 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları’nın işaret etmiş olduğu 2. Dünya Savaşı 1945 yılında son bulmuş ve 1940 ve 1944 Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunları iptal edilmişti. Bu süre zarfında dünya insanlık tarihinin görmüş olduğu en kara dönemlerden birinden toparlanmaya çalışırken 1948 Londra Olimpiyat Oyunları ile birlikte barışın simgesi Olimpiyat Oyunları tarih sayfalarında tekrar yerini almıştı.

1948, Sonrası ve COVID-19

TOKYO, JAPAN – MARCH 13: People cycle past a banner for the Tokyo Olympics on March 13, 2020 in Tokyo, Japan. Excluding the Diamond Princess cruise ship cases, the number of coronavirus infections in Japan reached 684 today as United States President Donald Trump suggested the Tokyo Olympics should be postponed to next year. (Photo by Carl Court/Getty Images)

1948 yılından 2018 yılına kadar Olimpiyat Oyunları ‘sorunsuz’ bir şekilde yıllarında gerçekleştirilmişti; ta ki 2020 yılında kadar. Bu sefer Olimpiyat Oyunları insanlığın elinde olmayan sebeplerden ötürü tehdit altındaydı ve tehditin sebebi ise bir çeşit ölümcül virüs: COVID-19/ Koronavirüs. Önceleri bizlere yabancı gelen bu isim, zamanla her şeyin önünde bir duvar oluşturdu: sosyal yaşam, spor aktiviteleri, iş dünyası ve Olimpiyat Oyunları. 1948 yılından bu yana, birçok siyasi engelle karşılaşan ancak tüm şartlara rağmen gerçekleştirilmiş olan Olimpiyat Oyunları’nda ilk kez ertelenme durumu ile karşı karşıya kalındı. Bilim insanları, sporcular, seyirciler… herkes ertelenmesi konusunda IOC’ye (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) çağrıda bulundu. Ancak IOC uzun bir süre Olimpiyat Oyunları’nın umudu simgelediğini ve oyunların ertelenmemesi gerektiğini savundu. Peki neden bu kadar uzun bir süre ‘ertelememe savaşı’ verildi?

Tarihteki örneklerinde görüldüğü gibi Olimpiyat Oyunları birkaç kez iptal ile karşı karşıya kalmıştı. Siyasi nedenlerden ötürü yaşanan olaylar sebebi ile barışı, birlik, beraberliği simgeleyen Olimpiyat Oyunları tam zıttı sebeplerden ötürü asıl amacını yerine getirememişti. İptaller dışında boykot ve başka siyasi çatışmalar ile karşı kaşıya kalan ‘Barışın ve İnsanlığın Coşkulu Bir Kutlaması Olan Olimpiyat Oyunları’ her daim birlik ve beraberlik inancı ile insanlığa umut olmuştu: soğuk savaş döneminde ortadan 2’ye bölünen bir Dünya’da, terörist saldırıların meydana geldiği, insanların öldürüldüğü dönemde, gelmiş geçmiş en büyük düşmanlıklardan birisinin yıllardır süregeldiği küçük bir ada parçasının üzerinde, ırkçılığın tüm topluma zarar verdiği bölgelerde, tüm dünyanın merak ettiği ülkelerde… Yıllardır savunduğu fikirler uğruna her şartta, her durumda, her yerde devam ettirilmeye çalışılan Olimpik Ruh ile insanlığa umut, barış ve sevgi ile birlikte zorlukların üstesinden gelinip, birlik beraberliğin neleri iyileştirebileceğini göstermişti. Ancak, gün geldi ve insanoğlunun çözemediği bir durum Olimpiyat Oyunlarının yıllar sonra iptaline sebep oldu.

Olimpiyat oyunlarının insanlara bu zorlu dönemde umut olması ümidiyle tüm görüşmeler gerçekleştirildi, uzmanların fikri alındı, tartışıldı, görüşüldü ancak sonuç; geleceğin daha iyi olması ümidiyle Tokyo 2020, 2021 yılına ertelendi.

İşte bu sebeplerden ötürü Olimpiyat Oyunları’nın ertelenmesi verilmesi gereken çok zor bir karar olarak görüldü ve güçlükle alınan karar sonrası planlar değişti. Olimpiyatlarla direk ilgisi olan, ilgilenen ya da ilgilenmeyen herkesin dikkatini çeken bu haber, aslında bizlere Olimpiyatların büyüklüğünü göstermişti.

Bu zorlu karar verilmiş olsa da Olimpik dünya, Olimpik Ruhu devam ettirmek adına çalışmalara devam etmekte. Sporcuların, yöneticilerin, organizatörlerin sosyal medyada paylaştıkları görseller, videolar, verdikleri mesajların ortak bir noktası var: asla ümidini kaybetme, pes etme.

Olimpizmin yıllardır savunduğu, temsil ettiği değerleri hayranlıkla, büyük bir saygı ile takip eden birisi olarak derim ki Olimpiyat Oyunlarının gerçekleşemediği bu yılda bizler de Olimpik Ruhu canlı tutmalı, onu kalbimizin bir köşesinde her zaman bulundurmalıyız. Saygı, adalet, sevgi ve barış ile huzurlu bir toplum ve dünya hayalini kuran olimpizmi hayatımızın bir parçası haline getirerek, bu büyük akımın parçası olabiliriz. Unutmayalım ki Olimpzim, bir ‘yaşam tarzı’dır ve dünya onunla çok daha güzel bir hal alabilir.

Olimpik Ruhu hep içinizde barındırmanız dileği ile…

Tarih:Konuk Yazılar
Ece İbanoğlu © 2020 - Tüm hakları saklıdır. Azimle yaratıldı.